Naliczanie i odprowadzanie wpłat do PPK to obowiązek pracodawcy
Zapisanie pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych powoduje konieczność naliczania wpłat do PPK od wypłacanych im wynagrodzeń. Jednostki sektora finansów publicznych oprócz ustawy o PPK muszą w tym zakresie, stosować również przepisy sektorowe.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozliczenia wynagrodzeń osób zatrudnionych do PPK. Wyjaśniamy m.in.:
∑ Czy podmioty zatrudniające, a więc np. pracodawcy czy zleceniodawcy mogą finansować wpłaty dodatkowe swoim pracownikom lub zleceniobiorcom w różnej wysokości?
∑ Czy wpłaty do PPK mogą spowodować przekroczenie limitu płac z tzw. „ustawy kominowej"?
∑ Kiedy pracodawca powinien obliczyć, pobrać i dokonać pierwszych wpłat do PPK?
∑ Czy od wpłat finansowanych przez pracodawcę uczestnik PPK musi zapłacić składki do ZUS oraz podatek dochodowy? Czy wpłaty te będą dla pracodawcy kosztami uzyskania przychodu?
∑ Czy wysokość wpłaty dodatkowej do PPK finansowanej przez podmiot zatrudniający może być inna dla poszczególnych grup pracowników?
Tak. Takie zróżnicowanie może być dokonane ze względu na długość okresu zatrudnienia albo na podstawie postanowień regulaminu wynagrodzeń lub układu zbiorowego pracy obowiązujących w tym podmiocie.
Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia uczestnika PPK, czyli osoby, w imieniu i na rzecz której zawarto umowę o prowadzenie PPK. Tak wynika z art. 26 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. z 2020r. poz. 1342), dalej „ustawa o PPK". Przy czym przez wynagrodzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta